Szlif ostrza noża to sposób, w jaki kształtowane jest jego ostrze. Ma on wpływ na jego wytrzymałość, poczucie ostrości i przyjemność krojenia, a także proces ostrzenia narzędzia w przyszłości. Dlatego też wybierając nóż warto upewnić się, czy narzędzie na pewno będzie spełniało Twoje wymagania.
Jednym z najlepszych i w związku z tym najczęściej stosowanych rodzajów szlifów noży w kuchni jest tzw. szlif symetrycznie płaski, który jest typowy przede wszystkim dla noży zachodnich. Warto jednak poznać także inne typy oraz ich wpływ na pracę narzędzia.
Rodzajów szlifów noży jest naprawdę bardzo dużo. Mają one szczególne znaczenie dla kucharzy, także hobbystów.
Wśród rodzajów szlifów noży można znaleźć między innymi:
• szlif wklęsły – pozwala on na uzyskanie maksymalnej ostrości, jednak sprawia, że ostrze jest niezwykle delikatne i kruche przez wzgląd na swoją cienkość. Ogranicza on też głębię cięcia i jest stosunkowo mało stabilny. Wykorzystuje się go np. w przypadku niektórych brzytw;
• wypukły – w jego wypadku płaszczyzna klina przebiega po łuku. Ten kształt sprawia, że ostrze jest stabilne oraz dość odporne na uszkodzenia;
• jednostronny – już sama jego nazwa dobrze oddaje jego charakter. Inna nazwa dla tego szlifu to tzw. dłuto. Jest dość wytrzymały, ale dla przeciętnego, zachodniego użytkownika dość nietypowy i korzystanie z niego wymaga pewnej wprawy. Ponadto nie nadaje się do niektórych zadań, co ogranicza jego wszechstronność.
Rzemieślnicy mogą oczywiście mieszać i tworzyć swoje własne rodzaje szlifów. W tym przypadku ogranicza ich wyłącznie wyobraźnia oraz funkcjonalność danego ostrza. Sięganie po noże, które zostały stworzone przez profesjonalnych rzemieślników, gwarantuje jednak pewność, że niezależnie od tego, jaki szlif został wykorzystany, ma on swoje uzasadnienie w przypadku każdego stworzonego egzemplarza.
Szlif symetrycznie płaski jest bardzo wszechstronny i wygodny. Sprawia on, że płaszczyzny boczne klina tnącego biegnie w linii prostej do krzywizny krawędzi tnącej, na której znajduje się faza ostrzenia, czyli dodatkowe załamanie powierzchni noża, prowadzące do uzyskania ostatecznej ostrej krawędzi. Zależnie od sposobu wykończenia, taki szlif może pojawić się zarówno na nożu kuchennym, nożu taktycznym, czy narzędziu o bardziej ogólnym przeznaczeniu.
Wszechstronność tego rodzaju ostrza zapewnia dobre, wyśrodkowane parametry, jednak należy pamiętać, że nie sprawdzi się najlepiej w warunkach ekstremalnych. Dlatego też noży z tego typu szlifem nie należy wykorzystywać do krojenia mrożonek lub innych bardzo twardych produktów, ponieważ może to doprowadzić do ukruszenia się ostrza.
Szlif symetrycznie płaski jest często porównywany do szlifu skandynawskiego, nazywanego również szlifem zero grind. Różni się on jednak od niego brakiem odrębnej krawędzi tnącej. Ułatwia to ostrzenie i sprawia, że nóż uzyskuje szczególną ostrość, jednak osłabia ostrze i sprawia, że jest ono mniej odporne na ukruszenia.
Przed nożem szefa kuchni stoją różnorodne zadania, od siekania miękkich owoców, przez szatkowanie mięsa, po krojenie twardych warzyw, takich jak np. bataty. W związku z tym szlif takiego ostrza powinien być w miarę wytrzymały i wszechstronny, zapewniający odpowiednią stabilność narzędzia w trakcie pracy.
Z tego powodu uniwersalny szlif symetrycznie płaski jest doskonałym wyborem dla noża kuchennego. Wygodny w codziennym użytkowaniu, łączy w sobie odpowiedni poziom ostrości i wytrzymałości. Korzystanie z noża naostrzonego w ten sposób jest nie tylko komfortowe, ale również intuicyjne.
Dobry nóż ma wiele parametrów. Noże N46 został wykonany ze stali nierdzewnej N690, która charakteryzuje się twardością osiągającą ok. 60-62 HRC, a także dobrym poziomem udarności (odporność materiału na pękanie przy obciążeniu dynamicznym). Sama w sobie stal nie jest jednak ostra. Dopiero odpowiedni szlif, zapewniający idealnie cienką krawędź wpływa na ten parametr.
Symetrycznie płaski szlif noży N46 został wykonany ręcznie, przez polskich rzemieślników, z dbałością o każdy szczegół. Krawędź tnąca tych narzędzi wynosi zaledwie 0,2 mm, co zapewnia doskonały poziom ostrości, wyczuwalny w trakcie krojenia. To sprawia, że korzystanie z niego w warunkach kuchennych jest szczególnie komfortowe.
Aby nóż zachował ostrość, należy regularnie dbać o jego krawędź tnącą. Dzięki temu szlif utrzyma się przez długi czas. Nawet najtwardszy nóż wymaga regularnej opieki, ponieważ w trakcie krojenia krawędź tnąca ulega naturalnemu wypłaszczeniu, choć oczywiście w przypadku narzędzi wykonanych z wysokiej jakości materiałów proces ten będzie przebiegał znacznie wolniej.
Noże tępią się zarówno od krojenia warzyw, owoców, czy mięs, ale również od samego kontaktu z deską. Im ta jest twardsza, tym ma bardziej negatywny wpływ na ostrze. Z tego powodu zaleca się używanie desek drewnianych, w które narzędzie będzie się „wbijać”, zamiast po nich ślizgać. Noży, niezależnie od ich ceny czy twardości, nie powinny być używane na takich powierzchniach jak szkło, czy marmur.
Noże powinny być ostrzone ręcznie, najlepiej z użyciem specjalistycznych kamieni i ostrzałek, które pozwolą na perfekcyjną dbałość o szlif. Wymaga to jednak doświadczenia. Dlatego też nie każdy użytkownik chce samodzielnie zadbać o stan ostrza. W takiej sytuacji możesz zawsze skorzystać z usługi profesjonalnego ostrzenia noża. Nóż N46 raz do roku, w wyznaczonym terminie, może przejść przegląd techniczny oraz odpowiednie ostrzenie, dzięki czemu nie musisz się martwić o stan swojego ulubionego narzędzia kuchennego!
Gerlach S.A.
ul. Braci Kobylańskich 41
26-340 Drzewica