Dowiedz się więcej o marce

Palisander – egzotyczne drewno doskonałe w kuchni

Palisander – drewno doskonałe do kuchni Rękojeść

Palisander to drzewo egzotyczne, które doskonale sprawdza się w kuchni. Jest produktem luksusowym, importowanym do Polski głównie z Ameryki Południowej. Poznaj jego właściwości i dowiedz się, co sprawia, że wykorzystywany jest do tworzenia wysokiej jakości rękojeści noży. Dlaczego warto zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana rękojeść noża?

Dlaczego rękojeść jest tak ważna?

Zdecydowanie najważniejszym elementem każdego noża jest jego ostrze i stal, z jakiej zostało wykonane – to właśnie te elementy mają największy wpływ na to, w jaki sposób nóż będzie kroił. Jednakże nie bez znaczenia jest również rękojeść, mająca wpływ na komfort użytkowania noża.

Jej kształt, wyprofilowanie oraz materiał mają wpływ na ułożenie dłoni w trakcie pracy, a także na wyważenie całego noża. To zaś bezpośrednio przekłada się na odczuwanie zmęczenia przy trzymaniu noża. Dobrze zaprojektowane narzędzie będzie miało dopracowaną rękojeść, która będzie ułatwiać pracę.

Z tego powodu warto przyjrzeć się materiałowi, jaki jest wykorzystany w modelu noża, który planujesz kupić. Jest to szczególnie istotne w przypadku noży szefa kuchni, które w profesjonalnych kuchniach są czasem używane przez wiele godzin dziennie do krojenia, siekania i rozdrabniania różnorodnych składników. Rękojeść może być wykonana m.in. z tworzyw sztucznych, stali oraz różnych gatunków drewna.

Zalety drewnianych rękojeści

Rękojeść wykonana z naturalnego drewna ma wiele zalet. Przede wszystkim jest przyjemna i wygodna w codziennym użytkowaniu. Drewno jest ciepłe w odczuciu i na tyle miękkie, aby przy odpowiednim chwycie i wyprofilowaniu uchwytu nie prowadziło do tworzenia się odcisków nawet przy długotrwałym użytkowaniu.

Ponadto jeśli do stworzenia rękojeści zostało wykorzystane drewno wysokiej jakości będzie ono trwałe, co pozwoli użytkować nóż przez wiele długich lat. Ważna jest też waga drewna, która pozwala na stworzenie dobrze wyważonych narzędzi. Nie bez znaczenia jest też walor ekologiczny. Drewno jest surowcem odnawialnym, nadającym się do recyklingu, a także biodegradowalnym. Dlatego też jest to dobry wybór dla osób, które starają się dokonywać świadomych wyborów, unikając długo rozkładających się, syntetycznych tworzyw.

Materiał rękojeści noży z linii N46

Noże N46 zostały wykonane ze stali nierdzewnej N690 oraz z drewna palisandrowego. To pięknie wybarwione, egzotyczne drewno pochodzi z Ameryki Południowej. Jego angielska nazwa to Santos Rosewood i również po polsku jest nazywane czasem drzewem różanym. Wiąże się to z jego łagodnym zapachem, który przypomina właśnie zapach róży.

Machaerium scleroxylon

Machaerium scleroxylon to łacińska nazwa drzewa wykorzystanego do stworzenia rękojeści noży N46. Gatunek ten naturalnie występuje między innymi w Brazylii, w Boliwii oraz w dorzeczu Panamy. Roślinę tę można spotkać na terenach wyżynnych – część okazów rośnie na wysokości 800-950 m. n. p. m.

Drzewa z tego gatunku osiągają wysokość do 30 m i średnicę do ok. 90 cm, choć zdarzają się egzemplarze o średnicy powyżej 100 cm. Mają one nieparzysto-pierzaste liście o długości 6-8 cm o zaokrąglonym kształcie. Z kolei kwiaty zebrane są w pęczki, w których znaleźć można od 5 do 50 kwiatów. Przeważa w nich biały kolor, jednak posiadają drobne, bordowe żyłki.

Co ciekawe, kora tego drzewa regularnie łuszczy się, pozostawiając na pniu blizny w postaci łat. To sprawia, że drzewo dość dobrze „kamufluje się” w lesie – jego pień ma kolory od brązowego, przez kremowo-zielony po kremowy i białawy.

Wyzwanie dla farmerów

Ponieważ owoce Machaerium scleroxylon rozsiewane są drogą powietrzną prawdopodobnie gatunek ten nie jest szczególnie istotny dla lokalnej fauny jako źródło pożywienia. Drzewa te stanowią jednak schronienie dla wielu dzikich zwierząt. Warto przy tym zauważyć, że utrzymanie stałej populacji tego gatunku jest stosunkowo trudne, ponieważ do jego regeneracji potrzeba większej ilości nasion, niż w przypadku innych podobnych drzew.

Surowiec z tego drzewa jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle, m.in. do tworzenia niewielkich mebli, belek czy instrumentów muzycznych. Gatunek ma wysoką wartość handlową i stanowi jeden z głównych towarów w rejonie Chiquitanii w Boliwii.

Zarządzanie jego zasobami nie jest jednak wcale proste. Drzewo to rośnie dość powoli, a pożary często trawią młode osobniki, co utrudnia tworzenie nowych plantacji. Ponadto, choć rośliny te mogą osiągać stosunkowo dużą średnicę, niecały przekrój może być wykorzystany w przemyśle. Z tego powodu pozyskiwanie tego drewna, zwłaszcza w dużych ilościach, powinno przebiegać w jak najbardziej przemyślany i rozważny sposób.

Jakie właściwości ma palisander?

Palisander jest tak ceniony między innymi przez swoje piękne wybarwienie. Posiada kontrastowo usłojone drewno z gęstym rysunkiem, które szczególnie dobrze wygląda w przypadku drobnych elementów, takich właśnie jak rękojeści noży.

Dzięki temu, że jest to drewno stosunkowo twarde i oleiste charakteryzuje się wysoką wytrzymałością w warunkach kuchennych. Rękojeść takiego noża w naturalny sposób nie nasiąka wodą. Należy jednak pamiętać, że żaden gatunek drewna nie powinien być namaczany przez dłuższy czas. Palisander wydaje z siebie wyrównany, łagodny dźwięk o ciepłej barwie co między innymi przyczynia się do wykorzystywania go w tworzeniu instrumentów muzycznych.

Drewno to musi być importowane do Polski, jednak jest stosunkowo chętnie wykorzystywane przez rzemieślników. Zwracają jednak oni uwagę na to, że pył z tego gatunku drzewa może być drażniący i dlatego też w trakcie pracy z nim koniecznie należy zakładać maskę ochronną.

Jak dbać o rękojeści z palisandru?

Ponieważ palisander jest trwałym drewnem, nie jest szczególnie wymagające. Należy jednak unikać czyszczenia noży z taką rękojeścią w zmywarce. Drewno nie powinno również zalegać w wodzie lub w wilgotnym miejscu przez dłuższy czas, aby nie nasiąkło.

Dodatkowo raz na kilka miesięcy dobrze jest nałożyć na taką rękojeść olej do drewna, a następnie zetrzeć go po kilku minutach za pomocą ręcznika papierowego. Dzięki temu drewno będzie zabezpieczone i odzyska pierwotną głębię barwy.

Dzieła sztuki

Palisander Santos to drewno, które kojarzy się nie tylko z tropikami, ale również z wysokiej jakości, ekskluzywnymi produktami. Nie można się temu dziwić – jest naprawdę wyjątkowe, zarówno przez wzgląd na swoje pochodzenie, wygląd jak i właściwości, które sprawiają, że jest bardzo praktyczne i wygodne w użytkowaniu.

Ręcznie wykonane rękojeści właśnie z tego surowca zachwycają swoim wyglądem. Sprawiają, że nóż wygląda wyjątkowo i staje się nie tylko zwykłym narzędziem, ale również ozdobą każdej kuchni. Dlatego też posiadając takie narzędzia warto zaopatrzyć się w listwę lub deskę magnetyczną, aby wyeksponować je, traktując jak użytkowy element dekoracyjny.

Ręcznie wytwarzane noże